Особливості та способи захисту інтересів інвестора в зелену енергетику в разі відмови держави від наданих гарантій

  • М. В. Ніколаєва
  • Є. В. Дергачов
Ключові слова: відновлювальні джерела енергії, «зелений» тариф, іноземні інвестори, «Гарантований покупець», міжнародна політична проблема, борг держави, міжнародні тенденції, державне регулювання

Анотація

Статтю присвячено актуальній темі в усьому світі – відновлювальні джерела енергії, способи та особливості захисту інвесторів у зелену енергетику. Оскільки вже на 2019 рік у зелену енергетику України було вкладено $ 10 млрд, а держава накопичує борг та не надає гарантованих благ інвесторам, то у статті ми розглянули основні тенденції та способи захисту інвесторів в зелену енергетику, що є нині в Україні. Більшість інвестованих коштів було вкладено іноземними інвесторами, а не повернення обіцяних Україною благ іноземним інвесторам може спричинити міжнародні міжусобиці.

Також Україна потерпає від економічної стагнації через коронавірус, тому зелена енергетика – це, без сумніву, найліпший вихід із ситуації для залучення іноземних інвесторів. Проте недотримання міжнародного договору може призвести до більшої кризи, аніж зараз, з якої українській економіці буде дуже важко виходити. Порушення міжнародної угоди може привести до небажання інших країн співпрацювати з Україною в будь-якій сфері надалі.

У статті було зазначено та проаналізовано зміни, які відбувалися в законодавстві протягом 2020 року (нововведення у закон про «зелений» тариф, підписання меморандуму). Наведено перелік умов, за якими «Гарантований покупець» мав зобов’язання у наданні благ інвесторам відновлювальної зеленої енергетики. Наведено причини, за яких «Гарантований покупець» не виконує своїх зобов’язань, і зазначено статистичні дані щодо боргу держави перед інвесторами на момент травня 2021 року. Також було розглянуто питання, щодо іноземних інвесторів у зелену енергетику України. Проаналізовано їхню позицію та визначено можливі проблеми з країнами, що інвестували.

Необхідне вдосконалення законодавства в цій галузі енергетичних кооперативів в Україні. Окрім економічного законодавства, мусить бути вдосконалено муніципальне законодавство, оскільки територіальні громади та місцеві органи влади відіграють важливу роль у активації створення енергетичних кооперативів. Енергетичні кооперативи дають можливість громадам задовольняти свої енергетичні потреби, використовувати місцеві види палива, ставати енергетично незалежними та бути активними членами енергетичного ринку.

Посилання

1. Відновлювані джерела енергії. URL: https://alternative-energy.com.ua (дата посилання: 25.05.2021).
2. Гарантований покупець (офіційний сайт). URL: https://www.gpee.com.ua/main/news?id=343 (дата посилання: 25.05.2021).
3. Економічна правда. URL: https://www.epravda.com.ua/rus/news/2020/05/5/660154/index.amp (дата посилання: 25.05.2021).
4. Головний правовий портал України. URL: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T200810.html (дата посилання: 26.05.2021)
5. Кузьміна М. М. Сучасні тенденції правового регулювання відновлювальної енергетики України. Юридичний науковий електронний журнал. 2020. № 8. С. 193-196.
6. Кузьміна М.М. Правове регулювання створення та функціонування енергетичних кооперативів. Підприємництво, господарство і право. 2019. № 7. С. 40–45.
7. Зелений тариф під питанням. Розрахунки зі станціями заблоковані. URL: http://greenfund.com.ua/2019/07/23/zelenyj-taryf-pod-voprosom-raschety-so-stantsyyamy-zablokyrovany (дата посилання: 28.05.2021).
Опубліковано
2021-08-09