Обґрунтування ідей індивідуалізму в німецькій класичній філософії права
Анотація
У статті робиться спроба пошуку індивідуалістичних ідей у німецькій класичній філософії, яка є своєрідним підсумком філософсько-правової думки Нового часу та являє собою велику і найбільш впливову західноєвропейську течію. Найбільш відомими представниками цієї течії вважаються: І. Кант, Г. Гегель, І. Фіхте, Л. Фейєрбах, Ф. Шеллінг. Ці мислителі по-новому репрезентували багато світових, філософсько-правових проблем, у тому числі індивідуалістичних, адже відбулася переорієнтація з аналізу природу до дослідження людини. До цього часу індивідуалістичні проблеми не змогли вирішити ні емпіризм, ні раціоналізм, ні просвітництво, а тому саме з історії німецької класичної філософії починається вивчення людини, коли представники цієї філософії вперше усвідомили, що людина живе не у світі природи, а у світі культури. Встановлено, що німецька класична філософія до аналізу взаємозв’язку людини і світу підходить якісно по-новому, розглядаючи людину, перш за все, як внутрішньо активну істоту, що впливає на світ і конструює його. Людина здатна до раціонального пізнання, а отже, вище світу природи і всього буття – така установка визначала духовну ментальність німецької класичної філософії. Виявлено риси, які були притаманні німецькій класичній філософії та які мали вплив на формування індивідуалізму, зокрема основні з них такі: зміщення акцентів з аналізу природи на дослідження людини, якій притаманні такі якості, як: вільнодумство, знання і вміння діяти зі «знанням справи»; твердження, що людина живе не у світі природи, а у світі культури; дослідження людської сутності, духовного життя людини, а не тільки людської історії; гуманність, гуманізм представляються як природна мета розвитку суспільства; людина здатна до раціонального пізнання, а тому вище світу природи і всього буття; розгляд індивіда як мети, а не як засобу; підкреслення важливості прагнення людини до власної духовної сутності та вивчення проблеми високої моральності індивіда; акцент на почутті власної гідності особистості; розкриття антропологічної, онтологічної і соціальної складової частини свободи; людина розглядається як внутрішньо активна істота, що впливає на світ і навіть конструює його; введення у філософію поняття об’єкта і суб’єкта пізнання, підкресливши при цьому активність суб’єкта, що пізнає тощо.
Посилання
Немецкая классическая философия второй половины XVIII – начала XIX века : учеб. пособие
для ун-тов. Москва : Высш. шк., 1989. 480 с.
Тимофеев А.И. Тема человеческой свободы у Шеллинга. официальный сайт Русская Христианская гуманитарная академия. Раздел «Персоналии». С. 87–93. URL : http://anthropology.rchgi.spb.
ru/shelling/timofeev.pdf.
Соловьева Л.С. Свобода как антропологическая характеристика : дис. ... канд. филос. наук :
00.13. Волгоград, 2012. 145 с.
Рыбаков М.Д. Свобода личности в правовой политике государства : диссертация ... кандидата
юридических наук : 12.00.01. Тамбов, 2009. 191 с.
Ботвинова А.В. Духовность и гуманизм в открытом обществе :Социально-философский анализ :
дис. ... д-ра филос. наук : 09.00.11. Москва, 2004. 320 с.
Длугач Т. Б. Две концепции конструктивизма XVIII века (Кант, Фихте). Философский журнал.
№ 1. С. 120–133.
Історія філософії: проблема людини та її меж. Вступ до філософської антропології як метаантропології. Навчальний посібник зі словником. 4-е видання перероблене та доповнене. Київ. КНТ,
396 с.
Данильян О.Г., Тараненко В.М. Філософія : підручник. Харків : Право, 2010. 312 с.