Розвиток та становлення механізму реалізації адміністративно-правового режиму цивільно-військового співробітництва в Україні
Анотація
У статті розглядається необхідність дослідження проблем розвитку та становлення механізму реалізації адміністративно-правового режиму цивільно-військового співробітництва в Україні. Зазначено, що питання адміністративно-правових режимів у тому чи іншому аспекті досліджували як вітчизняні, так і закордонні автори, а саме: В.Б. Авер'янов, О.М. Бандурка, Є.О. Бараш, В.В. Бєлєвцева, Ю.П. Битяк, О.Г. Братель, А.С. Васильєв, І.П. Голосніченко, В.В. Зуй, С.В. Ківалов, Т.О. Коло-моєць, В.М. Комарницький, А.Т. Комзюк, С.О. Кузніченко, С.К. Могил, Т.П. Мінка, В.Я. Настюк, С.В. Пєтков, В.М. Плішкін, М.М. Тищенко й інші.
А до питання цивільно-військового співробітництва звертались також низка науковців юристів та військовослужбовців, зокрема: Б.В. Бернадський, С.І. Денисенко, Р.О. Додонов, В.В. Коваленко, І.М. Коропатнік, В.О. Кушнір, О.О. Оліфіров, С.В. Пєтков, І.П. Рущенко, С.М. Салкуцан, О.Ф. Саль-нікова, В.М. Тарасов, В. М. Телелим, І.М. Шопіна й інші.
Визначено основні нормативно-правові акти, які регулюють діяльність Управління цивільно-військового співробітництва в Україні.
Визначено, що після запровадження в Україні адміністративно-правового режиму цивільно-військового співробітництва на визволених територіях України підвищилася довіра місцевих жителів до діяльності Збройних сил України у районах дислокації військових частин та підрозділів угруповань військ. Надається допомога цивільному населенню визволених територій, а також організовано взаємодію з іншими військовими формуваннями та правоохоронними органами, місцевими органами влади, засобами масової інформації, різноманітними гуманітарними організаціями та приватним сектором у районах проведення операції Об'єднаних сил.
Констатовано, що процес реалізації адміністративно-правового режиму цивільно-військового співробітництва і дотепер недостатньо висвітлений вітчизняними та закордонними науковцями. Можна припустити, що основна причина такого явища полягає в тому, що виникнення, становлення й удосконалення системи співробітництва цивільного населення та військової організації, починаючи з періоду існування Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в історії України і закінчуючи сьогоденням, характеризується хронічною політичною нестабільністю та постійним реформуванням означеної сфери, особливо за сучасних умов.
Посилання
2. Коропатнік І.М. Генеза правового регулювання взаємодії воєнної організації та громадянського суспільства. Форум права. 2016. № 3. С. 154-158. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FP_index.
3. Колодій А.Ф. Поняття і концепції демократичного врядування як напряму політичних та управлінських досліджень. Демократичне врядування в контексті глобальних викликів та кризових ситуацій : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, 3 квітня 2009 р. Львів : ЛРІДУ НАДУ при Президентові України, 2009. С. 10-25.
4. Удосконалення системи підготовки фахівців цивільно-військового співробітництва у Збройних силах України / В.В. Школяренко та ін. Збірник наукових праць Харківського університету Повітряних Сил. 2012. Вип. 1 (30). С. 46-51.
5. Перешкоди в реалізації прав і свобод осіб на окупованій території Кримського півострова та тимчасово непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей (реєстрація фактів народження і смерті) : аналітичний звіт ГО Центр правових та політичних досліджень «СІМ». ГС Українська Гельсінська спілка з прав людини. URL: https://helsinki.org.ua/wp-content/uploads/2018/02/Zvi1t.pdf.
6. Про боротьбу з тероризмом : Закон України від 20 березня 2003 р. № 638-IV. База даних «Законодавство України» / ВР України. URL: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/638-15.
7. Операція Об'єднаних сил. Вікіпедія. URL: https: //uk.wikipedia.org/wiki/Операція_об%27єд-наних_сил.
8. Пояснювальна записка до проєкту Закону України «Про внесення змін до законів України «Про Збройні Сили України» та «Про оборону України» (щодо здійснення Збройними Силами України цивільно-військового співробітництва)». URL: w1.c1.rada.gov.ua>pls>zweb2>webproc34.
9. Голуби миру у військовій формі. Ч. 1. URL: https://defence-ua.com/index.php/statti/8054-holuby-myru-u-viyskoviy-formi-ch1.
10. Цивільно-військове співробітництво за стандартами НАТО : навчальний посібник. Київ : НУОУ ім. Івана Черняховського, 2015. 87 с.