ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНІ ПОЛОЖЕННЯ КОНСТИТУЦІЇ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

  • О. М. Гладенко
Ключові слова: конституція, европейський союз

Анотація

З моменту підпи-сання Договору про заснування Європейського об'єднання вугілля та сталі 18 квітня 1951 р. 6 країнами Європи і до підписання 29 жовтня 2004 р. Дого-вору про встановлення Конституції для Європи [1] (далі — Конституція) євро-пейські країни пройшли довгий та нелегкий шлях. Впродовж всього цього часу, та ще й досі, країни-члени, що вступали у Європейські співтовариства, йшли на усвідомлене звуження державного суверенітету. Компроміси, які до-сягались у межах євроінтеграційних процесів, складно назвати простими. Іноді суперечності доходили до прямої конфронтації та відмови у співробітництві, що легко можна побачити на прикладі Великобританії, яка наразі не входить у спільну валютну зону Європейського Союзу. Але найгостріші суперечності та непорозуміння виникали зовсім не у економічній складовій європейської інтег-рації. Саме політика стала найкращім індикатором щирості та успішності прагнень європейських країн до об'єднання у спільному європейському домі. Європейська політична інтеграція — це сфера, яка на шляху свого розвитку зазнавала багато поразок та невдач. Але, незважаючи на це, європейські країни змогли знайти необхідні рішення, які у теперішньому часі привели до можли-вості виділити існування спільної зовнішньої політики та політики безпеки (далі — СЗПБ) Європейського союзу.

Посилання

1. Treaty establishing a Constitution for Europe / / Journal officiel de l'Union europeenne. — 2004.— 16 Dec.; Official Journal of the European Union. — 2004. — 16 Dec.
2. Грицяк І. Конституція для Європи — основа європейського управління / / Вісник державної служби України. — 2005. — № 1. — С. 36-42.
3. Коваль В. Створення конституції Європейського Союзу: pro et contra / / Право України. —2003. — № 2. — C. 145-147.
4. Мартиненко П. Проект конституціоналізації Европейського Союзу / / Вісник Конституційного Суду України. — 2003. — № 5. — С. 113-126.
5. Консолідовані версії Договору про Європейський Союз та Договору про заснування Європейсь-кої Спільноти (2002) (2002/C 325/01) У перекладі Центру європейського та порівняльного права //www.eclc.gov.ua.
Опубліковано
2020-08-13